News

Moore Monthly
News News
Rob Morris
Rob Morris

Lions Lead the Way at State Track

May 13, 2017
share
 

Photos

MPS 6A State Track Results

 

Girls Team Results

1st        Edmond Memorial

2nd       Moore

3rd        Union

4th        Bartlesville

5th        Bixby

5th        Jenks

7th        Southmoore

8th        Owasso

9th        Edmond North

10th      Deer Creek

11th      Midwest City

12th      Choctaw

12th      Mustang

14th      Sand Springs

15th      Stillwater

16th      Broken Arrow

17th      Norman

18th      Norman North

19th      Enid

19th      PC North

19th      Lawton

23rd      Edmond Santa Fe

24th      Ponca City

24th      Sapulpa

 

Boys Team Results

1st        Union

2nd       Edmond Memorial

3rd        Westmoore

4th        Jenks

4th        PC West

6th        Moore

6th        Edmond Santa Fe

6th        Putnam City

9th        Owasso

10th      Norman

11th      Yukon

12th      Edmond North

13th      Bartlesville

14th      Broken Arrow

15th      Choctaw

16th      Mustang

17th      Sand Springs

18th      Deer Creek

19th      Bixby

19th      Capitol Hill

19th      Midwest City

22nd     Southmoore

23rd      Norman North

23rd      Muskogee

25th      US Grant

 

 

 

Individual Results

 

Girls Long Jump

5th        Lakayla Deshields       Southmoore

 

Girls Discus

3rd        Hannah Bradford        Moore

4th        Fortuneit Traylor         Moore

 

Girls High Jump

7th        Tristen Robb               Westmoore

8th        Shelby Kraus               Westmoore

 

Girls Shot Put

3RD       Fortuneit Traylor         Moore

 

Girls Pole Vault

7th        Ashley Martinez          Westmoore

 

Girls 4x100M Relay

5th        Kamrie Harrison          Moore

            Avril Martin

            Tianna Holmes

            Maria Wright

6th            Lakayla Deshields       Southmoore

            Whitney Bridges        

            Kaylee Jimboy

            Tay Peters

 

Girls 800M

13th      Madalyn Harper          Westmoore

 

Girls 110M Hurdles

2nd       Kaylee Jimboy             Southmoore

4th        Shelby Maddy             Southmoore

 

Girls 100M

3rd        Whitney Bridges         Southmoore

 

Girls 400M

1st        Tianna Holmes            Moore    STATE CHAMPION

5th        Tay Peters                   Southmoore

 

Girls 300M Hurdles

3rd        Kaylee Jimboy             Southmoore

 

Girls 200M

2nd       Whitney Bridges         Southmoore

7th        Avril Martin                 Moore

 

Girls 800M

15th      Annabel White

 

Girls 4x400M Relay

1st        Kamrie Harrison          Moore     STATE CHAMPIONS

            Amiyah Moore

            Avril Martin

            Tianna Holmes

10th      Kaylee Jimboy             Southmoore

            Tay Peters

            Destinee Neloms

            Whitney Bridges

 

Girls 4x800M Relay

9th        Madalyn Harper          Westmoore

            Peyton Glenn

            Madison Brown

            Sydney Muzny

 

Girls 3200M

10th      Annabel White            Westmoore

 

Girls 4x200M Relay

2nd       Kamrie Harrison          Moore

            Tianna Holmes

            Amiyah Moore

            Avril Martin

 

10th      Gayebreon Hamilton  Westmoore

            Jessica Murcer           

            Arianna Loot

            Erycka Pierce

 

 

 

Boys Long Jump

1st        Anthony Riley              Westmoore     STATE CHAMPION

3rd        Will Graham               Westmoore

6th        Kyem Baffour              Southmoore

11th      Quian Williams           Southmoore

 

Boys Discus

1st        Patrick Larrison           Moore     STATE CHAMPION

2nd       Nick McMillin              Moore

 

Boys Shot Put

1st        Patrick Larrison           Moore     STATE CHAMPION

2nd       Michael Releford        Moore

12th      Christopher Wise        Westmoore

15th      Alex Wright                 Moore

 

Boys 4x100M Relay

4th        Michael Hotchkins      Westmoore

            Will Graham

            Braxton George

            Wyatt Duvall

 

Boys 800M

12th      Blake Cooper               Moore

 

Boys 100M

3rd        Wyatt Duvall               Westmoore

 

Boys 400M

3rd        Taquelin Harris           Southmoore

 

Boys 200M

4th        Wyatt Duvall               Westmoore

 

Boys 4x800M Relay

14th      Ryan Audette              Southmoore

            Luke Evans

            Dakota Norvell

            Anthony Baza

 

15th      Jeffrey Lechus             Moore

            Dylan Richardson       

            Thomas Cavner

            Blake Cooper

 

Boys 3200M

14th      Hunter Hart                 Westmoore

 

Boys 4x200M Relay

3rd        Tre Von Pierre             Westmoore

            Will Graham

            Braxton George

            Wyatt Duvall

 

Boys 4x400M Relay

7th        Ryan Audette              Southmoore

            Tye Blaine      

            Donovan Benton

            Taquelin Harris

 

11th      Dajon Luper                 Westmoore

            Kobe Harrison Ford

            Preston Dunning

            Tre Von Pierre

 


« back

  • BAM 160x600